Honywell Garrett
Link ECU
McKern
Shannons Insurance
Mainline Dyno
Drag News
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tuners Edge
Oceania College of Technology
Precision Turbo
Freight Management Australia
MTQ
Haltech
Exedy
 
 
 
 
 
 
 
 
 

RESULTS

 

Class
Sponsor
Position
Winner
Street Compact / All Motor
Turbosmart/Torque Cal Serv
Winner
Mark Thomas(AM)
Street Compact / All Motor
Turbosmart / Torque Cal Serv
Run Up
Sami Baroudi (SC)
DYO 2
Jamboree Group
Winner
Garth O'Hehir
DYO 2
Jamboree Group
Run Up
Anton Krajina
Street 289
Microtechefi.com / SpeedFlow
Winner
Mustafa Sakina
Street 289
Microtechefi.com / SpeedFlow
Run Up
Tony Gee
Modified Compact
Haltech
Winner
Daniel Ruggier
Modified Compact
Haltech
Run Up
Dave Richardson
Extreme / DYO 1
Wolf Motorsport
Winner
Joe Bresciano
Extreme / DYO 1
Wolf Motorsport
Run Up
Michael Braggs
Modified 10.5
Raceworks
Winner
George Haramis
Modified 1 0.5
Raceworks
Run Up
Cameron Powell
Outlaw Extreme
Jamboree Group
Winner
Paul Cibotto
Outlaw Extreme
Jamboree Group
Run Up
Lucas Ellingham
Pro Compact / Turbo
MTQ Engine Systems / McKern & Assoc
Winner
Po Tung
Pro Compact / Turbo
MTQ Engine Systems / McKern & Assoc
Run Up
Anthony Maatouk
Factory Xtreme
Precision Turbo
Winner
George Rehayem
Factory Xtreme
Precision Turbo
Run Up
Nathan Hagenson
Sky's the Limit
Grip Shift Slide
Winner
Mustafa Sakina
Smoken
Radial Life
Winner
Anthony Maatouk
Light of the Night
Sleeka Spares
Winner
Joe Bresciano
Crew Style
Mainline Dyno
Winner
Birrong Automotive R33

Top Qualifiers

Class
Sponsor
Position
Winner
ET
Street Compact
Turbosmart
Top Q
All Motor
Torque Calibration Services
Top Q
Street/Pro 289
Microtechefi.com/Speedflow
Top Q
Modified Compact
Haltech
Top Q
Extreme
Wolf Motorsport
Top Q
Modified 10.5
Mazfix
Top Q
Pro Compact
MTQ Engine System
Top Q
Pro Turbo
McKern & Associates
Top Q
Outlaw Extreme
Jamboree Group
Top Q
Factory Xtreme
Precision Turbo
Top Q

Just Car Show-N-Shine

Trophy
Winner
Vehicle
Top Sedan
Jason Callega
Mazda RX3
Top Coupe
Kris Velkovski
Holden Torana
Top Wagon/Van/Ute
Michael Garcia
Mazda RX3
Top Paint 1st
Jason Callega
Mazda RX3
Top Paint 2nd
Stuart Ermel
VW Manx Buggy
Top Interior 1st
Michael Garcia
Mazda RX3
Top Interior 2nd
Daniel Mosca
Mazda RX3
Top Bodywork 1st
Robert Valevski
Mazda R100
Top Bodywork 2nd
Kris Velkovski
Holden Torana
Rotary Engine Bay 1st
Daniel Mosca
Mazda RX3
Rotary Engine Bay 2nd
Darren Grima
Mazda RX7
Piston Engine Bay 1st
Kris Velkovski
Holden Torana
Piston Engine Bay 2nd
Michael Garcia
Mazda RX3
Top Mazda
Darryl Staszynski
Mazda RX3
Top Nissan / Datsun
Derek Hyde
Nissan GT-R
Best Wheels
Jason Callega
Mazda RX3
Tuff Stance
Catherine Jones
Mazda RX3
Top Engineering
Don Bezzina
Mini
Promoters Choice 1
Robert Valevski
Mazda R100
Promoters Choice 2
Chris Jeffs
VW Kombi
Promoters Choice 3
George Karabinas
Mazda Cosmo-RX3
3rd Pace Overall
Kris Velkovski
Holden Torana
2nd Place Overall
Daniel Mosca
Mazda RX3
King of Brisbane Jamboree
Jason Callega
Mazda RX3

Sound Of

Class
Winner
Vehicle
Loudest Run
Total Score
Daily 1st
Justin Loyer
Holden HSV Clubman
139.2 Db @ 49 Hz
145.20
Daily 2nd
Julian Gigorov
Fiat 500
136.5 Db @ 55 Hz
144.50
Street 1st
Danny Spencer
VW Passat
143.2 Db @ 39 Hz
153.20
Street 2nd
Luke Sammartino
Holden Barina
143.1 Db @ 29 Hz
153.10
Street Pro 1st
Steve Jensen
Holden Adventra
150.9 Db @ 36 Hz
159.90
Street Pro 2nd
Mathew Wingrave
Hyundia I30
146. Db @ 55 Hz
151.00
Outlaw 1st
Matthew Gibson
Toyota HiLux
143.8 Db @ 48 Hz
151.80
Outlaw 2nd
Michael Garica
Holden VE Ute
139.8 Db @ 47 Hz
149.80

Exedy Drift Comp

Position
Winner
Vehicle
A Final 1st
Mohammed El Haouli
Nissan Silvia
A Final 2nd
Kelly Wong
Nissan Cefiro
A Final 3rd
Scott Massari
Nissan 180SX
B Final 1st
Matt Dowell
Nissan 180SX
B Final 2nd
Manuel Garginian
Nissan Skyline R33
B Final 3rd
Mohammed Tebeileh
Nissan Skyline R33

Babe & Bikini Comps

Comp
Position
Winner
Babe
1st
Jesse M
Babe
2nd
Samantha R
Babe
3rd
Ebony E
Bikini
1st
Lindsay G
Bikini
2nd
Bianca C
Bikini
3rd
LJ